הנהג קיבל דו"ח משוטר תנועה בגין אי חגירת חגורת בטיחות ברכב; לאחר שביקש להישפט בגין הדו"ח, הוגש כתב אישום לבית המשפט לתעבורה בתל-אביב-יפו,  ובו נטען כי כאשר נהג ברכב שהיו מותקנות בו חגורות בטיחות, לא היה הנאשם חגור בחגורת בטיחות וזאת בניגוד לתקנה 83 ב(א) לתקנות התעבורה.

בבית משפט לתעבורה ת"א – יפו
ת 029484/08

בפני: כב' השופט עופר נהרי
תאריך: 27/12/2009

בעניין:

המאשימה מדינת ישראל

נ ג ד

הנאשם שטטלנדר אברהם

הכרעת דין
ביום 13.12.2009 הודעתי על זיכויו של הנאשם מחמת הספק מן העבירה שיוחסה לו בתיק זה, ולהלן נימוקי הזיכוי :

כלפי הנאשם הוגש כתב אישום ובו נטען כי כאשר נהג ברכב שהיו מותקנות בו חגורות בטיחות, לא היה הנאשם חגור בחגורת בטיחות וזאת בניגוד לתקנה 83 ב(א) לתקנות התעבורה.

הנאשם כפר ונשמעו לפיכך הראיות.

מטעם המאשימה העידה השוטרת אורית יוסף ובמסגרת עדותה הוגש הדו"ח שערכה (סומן ת/1).

מטעם ההגנה העיד הנאשם ובמסגרת עדותו הוגשו תצלומים (סומנו נ/1) וכן צילום של רשיון הרכב (נ/2).

לאחר מתן הדעת לראיות הגעתי לכלל מסקנה כי נותר ספק סביר בתיק זה ומכאן שדין הנאשם לזיכוי מחמת הספק.

ראשית ייאמר כי הסתבר כי בעוד שהרכב בו נהג הנאשם הוא בצבע ירוק (והדבר עולה בבירור הן מרשיון הרכב שלו שהוצג והן מהתמונות שהציג), רשמה השוטרת בדו"ח ת/1 כי עסקינן ברכב בצבע צהוב.

לא נסתרה עדותו של הנאשם (כפי שנתמך גם בתמונות שהציג) כי ברכב יש חגורות שאינן מסוג סטנדרטי, ולמעשה עיון בתמונות הללו יכול גם להסביר מדוע יתכן כי טעתה השוטרת בתום לב לחשוב כי החגורה היתה כביכול סביב זרועו של הנאשם.

אף לא מצאתי כי עלה בידי התביעה לסתור טענת הנאשם על כי ברכב זה (שהינו רכב אספנות משנת ייצור 1979) לא היו בכלל מלכתחילה חגורות בטיחות וכי החגורות המיוחדות אשר הותקנו ברכב נעשו מעבר לדרוש ולבטחון יתר.

לאור כל אלה, לא שוכנעתי עד תום כי הנאשם ביצע את העבירה שיוחסה לו בכתב האישום ומכאן זיכויו של הנאשם מחמת הספק כפי שכבר הודעתי.

המזכירות תעביר עותק ממסמך זה לנאשם.
זכות ערעור כחוק.

עופר נהרי

ניתנה היום י' בטבת, תש"ע ( 27 בדצמבר 2009) במעמד התביעה בלבד.

עופר נהרי, שופט

Categoryפסקי דין
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support